Osjećaj udobnosti, sigurnosti i odanosti u vezi je od neprocjenjive važnosti
Malo šta je toliko umirujuće kao snažan osjećaj povjerenja u vezi, ali za njegovo razvijanje potrebno je vrijeme i namjera.
Imati povjerenje u vezi znači osjećati sigurnost i odanost s partnerom. Prema riječima dr. Sabine Romanoff, kliničke psihologinje i profesorice na Univerzitetu Yeshiva, to je osnova stabilne veze.
„Povjerenje znači oslanjati se na drugu osobu jer se osjećate sigurno s njom i imate povjerenje da vas neće povrijediti ili izdati. Povjerenje je temelj odnosa jer omogućava da budete ranjivi i otvorite se osobi bez potrebe da se neprestano branite“, kaže Romanoff.
Na prvi pogled
Povjerenje je važan stub svake veze, a nedostatak povjerenja može dovesti do negativnosti, konflikata, nesigurnosti, depresije i anksioznosti. Ako vašoj vezi nedostaje povjerenja, važno je raditi s partnerom na njenoj izgradnji, kako biste mogli spustiti gard i biti ranjivi jedno s drugim.
Ako imate poteškoća u rješavanju problema s povjerenjem, možete potražiti pomoć terapeuta ili bračnog savjetnika.
Zašto je povjerenje važno
Povjerenje je ključna komponenta sretnih i uspješnih veza. Evo na koje načine može pozitivno uticati na vašu vezu.
Potiče pozitivnost
Povjerenje je važno jer vam omogućava da budete otvoreniji i velikodušniji. Ako vjerujete partneru, veća je vjerovatnoća da ćete mu oprostiti nedostatke ili ponašanja koja vas iritiraju, jer u cjelini vjerujete u njega i znate da vam čuva leđa.
Smanjuje konflikte
Povjerenje vam omogućava da lakše prolazite kroz konflikte. Kada vjerujete partneru, spremniji ste zanemariti probleme ili zajedno raditi na rješenjima, jer osjećate da ste na istoj strani u važnim stvarima.
Čak i ako vas partner razočara, ako mu vjerujete, veća je vjerovatnoća da ćete mu dati priliku i vidjeti ono dobro u njemu.
Povećava bliskost
Izgradnja povjerenja stvara snažnu povezanost i temelje na kojima se gradi odnos. Kada znate da možete vjerovati partneru, osjećate veću bliskost i sigurnost. Povjerenje stvara osjećaj da vam partner čuva leđa i da se na njega možete osloniti za utjehu, njegu i podršku.
Utjecaj nedostatka povjerenja
Trust takes time to build, and if your partner consistently fails to follow through on promises or commitments, you will begin to have low expectations of them.
Povjerenje se gradi vremenom, ali ako partner stalno ne ispunjava obećanja ili obaveze, počet ćete imati niska očekivanja od njega.
— Sabrina Romanoff, PsyD
Nedostatak povjerenja može stvoriti mnoge probleme u vezi. Također može uticati na mentalno zdravlje na sljedeće načine:
Manjak intimnosti: Kada u vezi nema dovoljno povjerenja, smanjuje se i intimnost. Ako partner obmanjuje, vjerovatno ćete se emocionalno i fizički udaljiti.
Negativnost: Ako se osjećate povrijeđeno, mogli biste se fokusirati na taj osjećaj, što vas neće samo udaljiti od partnera, nego će vas ispuniti i ljutnjom prema njemu. To može ugušiti povezanost i bliskost.
Nesigurnost: Nedostatak povjerenja obično vodi do nesigurnosti u vezi. Stalno ćete sumnjati u ono što partner govori i možete reagovati tako što ćete postati kontrolirajući, što ga može još više udaljiti. Na primjer, stalno pozivanje ili dopisivanje da biste ga „držali na oku“ može ga otjerati.
Depresija i anksioznost: Ako u vezi nema povjerenja, mogli biste doživjeti više depresije ili anksioznosti jer ćete stalno preispitivati da li partner laže ili vas vara.
Teškoće s koncentracijom: Nedostatak povjerenja može dovesti do problema s koncentracijom, posebno ako ste stalno zabrinuti ili razmišljate o tome šta druga osoba zaista misli, osjeća ili radi.
Stres: Nemogućnost da vjerujete partneru doprinosi mentalnom, emocionalnom i fizičkom stresu, uključujući osjećaj izdaje, traumu i emocionalnu nestabilnost.
Strah: Nisko povjerenje može izazvati osjećaje straha i anksioznosti. Možda ćete se bojati šta će partner sljedeće uraditi ili brinuti da neće biti tu kada vam zatreba.
Usamljenost: Kada ne možete vjerovati najbližoj osobi u svom životu, neminovno ćete osjetiti usamljenost i izolaciju.
Kako produbiti povjerenje u vezi
Postoji nekoliko stvari koje možete učiniti da biste potakli povjerenje u svojoj vezi. Dr. Romanoff dijeli nekoliko korisnih strategija.
Učite iz grešaka
Važan korak u izgradnji povjerenja je iskrenost i otvorenost kada iznevjerite očekivanja ili povrijedite partnera.
Svi griješe. Bitno je da možete učiti iz tih grešaka i zbližiti se nakon što popravite ono što je narušeno. Najbolji način je potpuno priznati grešku i pokazati kako ćete u budućnosti postupiti bolje.
Otvorena komunikacija
Tajnovitost razara povjerenje. Kada partner može biti transparentan i pružiti prostor za razgovor o temama koje mogu izazvati nepovjerenje, možete se osjećati opuštenije i početi spuštati gard.
Što više budete „na istoj strani“, to ćete se bliže osjećati partneru. Otvorena komunikacija olakšava raspravljanje o brigama i jača povezanost.
Kako obnoviti povjerenje
Ako je povjerenje narušeno, postoje koraci koje možete preduzeti da biste ga obnovili, kao i intimnost i povezanost. Evo šta možete učiniti:
- Budite otvoreni i spremni raditi na vezi
- Stvarajte nova pozitivna iskustva zajedno
- Razgovarajte jedno s drugim
- Pronađite načine da se ponovo povežete
- Recite ono što mislite i mislite ono što kažete
- Održavajte i ispunjavajte obećanja koja date
- Budite dosljedni
- Slušajte s empatijom, budite prisutni i postavljajte pitanja kako biste bolje razumjeli partnera i vaš odnos
- Kontinuirano razvijajte samosvijest kako biste mogli dijeliti svoje najiskrenije misli, emocije, potrebe i zahtjeve
- Priznajte i preuzmite odgovornost za greške, izvinite se zbog nanesene štete i budite jasni i precizni o tome kako ćete ubuduće postupati drugačije
Strpljenje je ključno. Obnova povjerenja zahtijeva vrijeme, ali ako nastavite raditi na jačanju svog odnosa, s vremenom ćete uspjeti obnoviti i popraviti narušene veze.
Autor: Sanjana Gupta
Preuzeto sa stranice: verywellmind.com