Kada vam humor može, a kada ne može pružiti potrebnu podršku
Prilično je uobičajeno da na teške situacije reagujemo kratkom, duhovitom jednom ili dvije opaske. Ponekad jednostavno ne možemo da se suzdržimo, čak i kada situacija nije nešto što se obično smatra razlogom za smijeh — poput depresije. Na primjer, postoji čitav subreddit sa više od 300.000 korisnika posvećen isključivo objavljivanju memova o depresiji.
Mnogi od nas koriste ovakvu vrstu samoponižavajućeg humora kao način da se nose s neugodnim situacijama, ili jednostavno da bi nasmijali nekoga. Kada je riječ o depresiji, međutim, trebamo li preispitati taj pristup?
Pitanje: Da li je u redu da se šalim na račun svoje depresije?
Kratak odgovor je: da! Humor može biti sjajan mehanizam suočavanja. Može vam pomoći da stvari sagledate iz druge perspektive i da se ne shvatate previše ozbiljno. Možda ste se predugo zadržali na vlastitoj sažaljivoj zabavi, a šala o onome kroz šta prolazite može vam pomoći da se izvučete iz te letargije i fokusirate na nešto izvan svoje depresije.
Na primjer: dok sam bila na postdiplomskom studiju, organizovala sam rođendansku zabavu za svoju mentalnu bolest. Napunila je pet godina, pa sam napravila proslavu na temu vrtića, sa šeširićima za zabavu, bojankama i kutkom sa plastelinom.
Ponekad se jednostavno morate nasmijati da ne biste zaplakali.
Humor vam također daje novi način da govorite o svojoj depresiji i da podijelite svoja iskustva. Šala o tome kako se osjećate može učiniti da drugi lakše „uđu“ u vaš svijet i razumiju kroz šta prolazite. Kroz šalu možete objasniti kako se osjećate, a da ne započinjete dublji razgovor (ako ga ne želite), ali ipak dajete drugoj osobi uvid u vaše stanje.
Kada je vrijeme da se povučete
Iako šale o depresiji mogu biti u redu, pa čak i donekle terapeutske, postoje određene stvari koje biste trebali uzeti u obzir prije nego što se našalite. Prvo, razmislite kako želite da vas drugi ljudi doživljavaju i kako želite da doživljavaju ono kroz šta prolazite.
Ako stalno umanjujete svoju depresiju kroz šalu, mogli biste druge naučiti da to zapravo i nije ništa ozbiljno, što vam se može obiti o glavu ako dođe do ozbiljne epizode i bude vam potrebna njihova podrška i razumijevanje. U tom slučaju, možda neće biti u stanju da prepoznaju koliko vam je zapravo loše, jer ste ih naučili drugačije.
Osim toga, moguće je previše se oslanjati na humor. Ako jedino što radite jeste da se šalite o onome kroz šta prolazite, to može otežati iskren i ozbiljan razgovor o vašim simptomima i izazovima sa terapeutom ili psihijatrom.
Mentalna zdravstvena zaštita se gotovo u potpunosti oslanja na samoprijavljivanje, a stručnjak za mentalno zdravlje zna samo ono što mu kažete, jer ne postoje krvne provjere ni snimanja poput magnetne rezonance kojima se mogu dijagnosticirati mentalni poremećaji.
Dakle, ako stalno umanjujete ili banalizirate svoja iskustva, stručnjak za mentalno zdravlje možda neće moći da vam pomogne onako kako bi mogao da ste iskreniji.
Ukratko: humor može biti odličan način da se nosite sa svojom depresijom, ali svakako razmislite o dugoročnim posljedicama stalnog ismijavanja vlastite situacije. Ravnoteža je najbolja. Otkrijte kada vam humor koristi, a kada je bolje da se povežete sa svojim osjećanjima i da ih izrazite onakvima kakva zaista jesu.
Autor: Hannah Owens, LMSW
Preuzeto sa stranice: verywellmind.com