5 najčešćih izvora stresa u životu

Autor: kues1/freepik.com

Savjeti za suočavanje s traumatičnim životnim događajima

Stres je normalan dio života – ali neke promjene u odnosima, finansijama, školi, zdravlju, karijeri i porodici uzrokuju više anksioznosti nego neke druge. Izdvajamo pet najvećih izvora stresa u životu, uz nekoliko savjeta kako se nositi s njima.

Hronični svakodnevni stres (za razliku od akutnog stresa) može utjecati na vaše zdravlje – na primjer, uzrokujući probavne probleme, upale, oslabljeni imunološki sistem, probleme sa spavanjem, anksioznost i seksualne probleme.

Smrt voljene osobe

Kada neko ko vam je blizak premine, obično ćete doživjeti niz ponekad iznenađujućih emocija. Ove emocije mogu uključivati konfuziju, šok, tugu, otupjelost, ljutnju, pa čak i krivicu. Sve ove emocije su validne.

Budući da je promjena tako značajna, procesuiranje onoga što se dogodilo i suočavanje sa stvarnošću bez te osobe može biti izuzetno teško.

Ne postoji ispravan ili pogrešan način kako se osjećati nakon smrti voljene osobe, niti standardni način tugovanja. Iscjeljenje i njegov vremenski okvir razlikuju se od osobe do osobe, ali ovi savjeti mogu pomoći:

  • Dozvolite sebi da osjećate različite emocije: Možda ste čuli za pet faza tuge; međutim, istraživanja su pokazala da identifikovanje faze u kojoj se nalazite nije od pomoći, posebno ako to ranije niste iskusili. Umjesto da brinete o prelasku iz jedne faze tuge u drugu, dopustite sebi da doživite cijeli spektar emocija i fokusirajte se na postizanje mentalnog mira.
  • Odvojite vrijeme za iscjeljenje: Oporavak od gubitka može biti dug put. Možda ćete poželjeti brzo nastaviti dalje kako biste se vratili osjećaju normalnosti; međutim, važno je uzeti potrebno vrijeme za pravilnu brigu o sebi. Iako se možete osjećati izolovano, dijeljenje svoje tuge i razgovor o svojim osjećajima s porodicom i prijateljima može biti korisno.
  • Zapamtite da nema srama u traženju profesionalne pomoći: Smrt voljene osobe može izazvati ogroman stres i značajno utjecati na vaš život. Traženje podrške, poput terapije za osobe u žalosti, može vam pomoći da se suočite s teškim emocijama poput krivice i razvijete načine kako se prilagoditi životu bez voljene osobe.

Razvod ili razdvajanje

Razvod ili razdvajanje od supružnika može uzrokovati veliki stres. Osim emocionalnog i mentalnog stresa, postoje i pravni aspekti poput starateljstva nad djecom, finansija, imovine i stambenih situacija. Čak i ako je odluka o prekidu veze obostrana, oba partnera moraju se nositi s nizom problema dok kreću dalje odvojeno. Evo nekoliko savjeta kako se nositi s razvodom ili razdvajanjem:

  • Prihvatite svoje emocije i naučite ih pustiti: Prekid veze može izazvati mnoge osjećaje koje je teško kontrolisati. Možete osjetiti olakšanje, a zatim i krivicu zbog tog osjećaja. Možda ćete osjetiti ljutnju i beznađe. Umjesto da potiskujete ove osjećaje, prihvatite ih i pustite ih da prolaze kroz vas poput vala. Prihvaćanje ovih osjećaja dokazano pomaže ljudima da krenu dalje nakon razvoda.
  • Fokusirajte se na ljubav prema sebi: Možda ćete se osjećati kao da ste podbacili ili da se niste dovoljno trudili u vezi; međutim, važno je da u ovom periodu praktikujete samosaosjećanje i brigu o sebi.
  • Postavite lične ciljeve: Život bez partnera može izgledati zastrašujuće, ali ovo je prilika da preispitate svoje ciljeve. Šta ste oduvijek željeli probati ili naučiti? Koji hobiji vas ispunjavaju, a niste imali vremena da im se posvetite? Vrijeme je da ih ponovno otkrijete i počnete uživati u njima.
  • Pridružite se grupi podrške: Može biti korisno povezati se s drugima koji su razvedeni ili prolaze kroz razvod. Grupa podrške za razvod može pružiti alate i osjećaj zajedništva koji će vam pomoći da vidite da niste sami.

Selidba

Selidba može biti prilično stresna, posebno ako je neočekivana ili je posljedica požara, finansijskih problema ili traumatičnog događaja. Možete osjetiti čak i anticipatornu tugu -anksioznost zbog same pomisli na tako veliku promjenu. Evo nekoliko savjeta kako se nositi sa selidbom:

  • Zapamtite da je stres normalan dio selidbe: Ako se selite u veći prostor ili s partnerom, možda ćete osjećati obavezu da budete uzbuđeni i sretni, ali čak i selidba iz pozitivnih razloga može biti stresna. Promjene su teške za svakoga, a prihvatanje stresa kao normalnog dijela procesa može vam pomoći da bolje upravljate situacijom.
  • Planirajte i ostanite organizovani: Dajte sebi dovoljno vremena za planiranje selidbe. Za označavanje, razvrstavanje i pakovanje stvari potrebno je više vremena nego što mislite. Možda ćete osjećati odbojnost prema procesu i željeti ga odgoditi, ali što ranije počnete, manje ćete se osjećati požureno i nervozno na dan selidbe.
  • Zatražite pomoć od prijatelja i porodice: Čak i ako ne mogu fizički pomoći tokom selidbe, mogu pružiti emocionalnu podršku.
  • Unajmite profesionalne radnike: Ako ste finansijski u mogućnosti, unajmite profesionalce za selidbu. To može smanjiti rad i stres vezan za pakovanje, podizanje i transport.

Dugotrajna bolest

Bolest i stres imaju simbiotski odnos: Hronični stres slabi vaš imunološki sistem, čineći vas podložnijima bolestima. Stres povećava rizik od dijabetesa, peptičkog ulkusa, ulceroznog kolitisa i ateroskleroze. Evo nekoliko savjeta kako se nositi s bolešću:

  • Informišite se o svojoj bolesti: Razgovarajte s medicinskim stručnjakom o svojoj bolesti i zajednički kreirajte plan liječenja koji odgovara vašim potrebama. Ovisno o ozbiljnosti vaše bolesti, važno je ostati realističan u vezi s očekivanjima.
  • Brinite o sebi: Ako ste u mogućnosti, osigurajte dovoljno sna, uključite zdravu prehranu, budite fizički aktivni i istražite prakse samopomoći poput meditacije i mindfulnessa. Zatražite pomoć s teškim zadacima. Izbjegavajte korištenje alkohola ili supstanci kao načine suočavanja.
  • Potražite savjetovanje: Različite vrste savjetovanja mogu vam pomoći u upravljanju dugotrajnim zdravstvenim stanjem. Ovo uključuje individualno savjetovanje, savjetovanje za porodicu i parove, kao i grupe podrške.

Gubitak posla

Gubitak posla može izazvati sram, tugu, razočarenje, krivicu i misli koje vas potkopavaju. Osim negativnog utjecaja na vaše samopouzdanje, morate se brinuti o finansijama i pronalasku novog posla. Vaša dnevna rutina naglo se promijenila, što može biti teško prihvatiti – posebno ako ste dugo radili na istom poslu. Evo kako se nositi s gubitkom posla:

  • Nemojte ignorisati svoje osjećaje: Za neke ljude, gubitak posla je kao gubitak voljene osobe. Možete osjećati šok, tugu, depresiju, ljutnju ili bilo koju kombinaciju tih emocija -sve su normalne. Osjetite svoje emocije umjesto da ih potiskujete.
  • Naučite prihvatiti svoju situaciju: Pokušajte se fokusirati na stvari koje možete kontrolisati, poput svoje reakcije, stava i kretanja naprijed. Gubitak prihoda i beneficija može značiti velike promjene u načinu života, pa preuzmite kontrolu nad svojim finansijama: Napravite budžet i potražite pomoć od finansijskog savjetnika.
  • Obratite se svojoj mreži podrške: Možda ćete se osjećati sami u ovome, ali niste i ne morate se sami nositi s tim. Povežite se s prijateljima i porodicom. Gubitak posla je čest; dijeljenje svojih iskustava može vam pomoći da bolje razumijete svoju situaciju i učite od drugih.

Autor: Katharine Chan, MSc, BSc, PMP
Preuzeto sa stranice: verywellmind.com