Osim što kvari raspoloženje, loše društvo smanjuje aktivnosti u premotoričkom korteksu, pa ćemo manje oponašati geste sugovornika koji nam se ne sviđa.Društvo u kojem jesmo utječe na način na koji naš mozak obrađuje informacije, a većinu vremena promatranje tuđih postupaka rezultira našim oponašanjem istih, tvrde istraživači sa Univerziteta Južna Kalifornija.
No, ako se nalazimo u društvu nekoga tko nam se ne sviđa ili nas pak živcira, naš mozak i njegovi dijelovi koji su odgovorni za kretanje se usporavaju.Jednostavne radnje premotoričkog korteksa, poput oponašanja kretanja sugovornika su nam urođene. No ako smo u neugodnom društvu, ne imitiramo njegovo ponašanje i naše se reakcije usporavaju, objašnjavaju istraživači.Kada su ispitanici gledali nekoga ko im se ne dopada, deo njihovog mozga koji je zadužen za “efekat ogledala” počeo je da reaguje po sasvim drugačijim šemama.
Takve razlike nisu primjećene kada su ljudi posmatrali osobe koje im se dopadaju.
“Čak i osnovne stvari poput toga kako bi procesuiramo vizuelni stimulans pokreta pod uticajem je brojnih društvenih faktora; naših međuljudskih odnosa i pripadanja grupi”, kaže Mona Sobani, vođa studije.
Prijašnja su istraživanja na sličnu temu potvrdila kako fizičke sličnosti s našim sugovornikom također utječu na rad našeg mozga, pa ćemo tako biti suosjećajniji i susretljiviji s onima koji nam više fizički sliče.