Druželjubivi? Stidljivi? Pomalo narcisoidni ? Ekstravertni? Volite da imate kontrolu? Koliko je o nama moguće saznati posmatranjem našeg Facebook profila i našeg ponašanja na Facebook-u?
Na Internetu ćete naći dosta popularno psiholoških tekstova na tu temu – od tipova fotografija koje postavljamo u profilu, do cjelih tipologija FB ličnosti ( da li ste photo fanatic ili casual checker?)
U poslednje vrjeme i psihološka istraživanja društvenih medija prilično su usredsređena na pronalaženje veza između određenih osobina ličnosti i našeg ponašanja i načina na koji se predstavljamo u okviru online društvenih zajednica. Zbog svoje široke rasprostranjenosti Facebook je jedna od najispitivanijih društvenih mreža i dobar broj istraživanja iz ove oblasti odnosi se upravo na naše predstavljanje i ponašanje na Facebook-u.
Broj i tip postavljenih fotografija, broj prijatelja, broj i kvalitet dnevnih interakcija, parametri podešavanja privatnosti, sadržaji postavljeni na Wall-u – sve su to parametri koji se prilikom sprovodjenja istraživanja uzimaju u obzir. Često uz analizu profila radimo i testove ličnosti učesnika u istraživanju (Big Five recimo) pa na osnovu toga pokušavamo da utvrdimo postojanje veza između određenih osobina ličnosti i načina na koji se predstavljamo na Facebooku. Čini se da sebe prilično vjerno prezentujemo na FB i da su u većini slučajeva naši FB profili zaista i odraz odredjenih naših osobina.
Šta smo do sada saznali kopajući po profilima i testovima ličnosti?
– Osobe koje su po prirodi ekstravertne bice vidjene kao ekstravertne i na FB profilu.
– Veliki broj ljudi pokušava da se predstavi kao emocionalno stabilniji i otvoreniji ka iskustvima nego sto jeste u stvarnosti. To je donekle moderisano brojem prijatelja iz realnog svjeta koje imamo na FB (i koji znaju kakvi smo zaista).
– Neuroticizam ćete teško detektovati dok nekoga ne upoznate uživo. Sve vam se može činiti sjajno dok komunicirate online, a onda uživo primjetiti da sve i nije baš toliko savršeno…
– Između introvertnih i ekstravertnih ličnosti postoji razlika u tendenciji razdvajanja online i offline identiteta. Introvertne ličnosti će češće razdvojiti svoje “online” i “offline” JA. Ekstraverti će se na Internetu ponašati slično kao i u realnom životu. Zato je nekada i teško prepoznati introvertnu ličnost samo kroz online kontakt budući da će nekada ostaviti potpuno drugačiji utisak nego kada je-ga upoznate u realnom okruženju.
– Koko su ustvrdili psiholozi sa University of Georgia , narcizam je između ostalog moguće primjetiti na FB bazirano na tipu fotografije koju osoba koristi za profile (glamurozne, često profesionalno snimljene fotografije) i broju prijatelja koje ima.
O fotografijama i načinu na koji se prezentujemo ima već dosta toga manje ili više potkrepljeno istraživanjima, ali svakako zabavno. Autori su govorili i o tome šta znače određene slike na profilima korisnika – slike sa partnerom, slike sa godišnjeg odmora…svaka ponešto o vama otkriva.
Zaista se, naposlijetku, trebate zapitati da li svoj privatni život želite eksponirati na takav način putem društvenih mreža. U svakom slučaju, s pravom možemo reći da će vam pretjerano izlaganje svega onoga što bi trebalo ostati privatno, zasigurno više štetiti nego koristiti.
(psiholog.ba/nikolinal.com)