7 koraka za prevazilaženje osjećaja preplavljenosti

Autor: Follow/freepik.com

U životu, često ne znamo jesmo li uredu i često se osjećamo preplavljeni emocijama. Imamo osjećaj kao da nas nešto guši cijeli dan. To je kao kamen u grlu koji ne možemo ni progutati ni ispljunuti. Ali to je život, zar ne?

Realnost je da ne mora biti tako. Osjećaj preplavljenosti je potpuno normalan, i ne morate glumiti hrabrost pred svijetom i izgledati kao da imate sve pod kontrolom – jer vi znate da nemate sve savršeno posloženo. Vi ste ljudsko biće, i dopušteno vam je da se osjećate preplavljeno životom.

Pronađite svoj put kroz anksioznost pomoću ovih koraka kako biste prevladali taj osjećaj preplavljenosti.

Šta znači osjećati se preplavljeno?

Kada imate emocionalnu reakciju jer osjećate da je sve previše za podnijeti, osjećate se preplavljeno. Osjećaj preplavljenosti je reakcija na količinu onoga s čime se svakodnevno suočavate. Biti preplavljen situacijom s kojom se suočavate ili iskustvom koje proživljavate zahtijeva da vaša prirodna sposobnost da se nosite bude pritisnuta do tačke neuspjeha. Biti preplavljen nije znak slabosti. To je spoj napetosti koja prelazi vašu trenutnu sposobnost da se nosite s njom i osjećaja da ne možete funkcionisati (Možda čak pribjegavate nezdravim načinima pokušaja da se nosite s tim.) Osjećaj preplavljenosti često dolazi s vrstom mentalne paralize koja dovodi do ozbiljnog pada produktivnosti, što dodatno pogoršava situaciju. Bez mogućnosti da napredujete, dodajete krivicu teretima koje već nosite, što vas čini još više preplavljenima, tako stvarajući začarani krug.

Međutim, osjećaj preplavljenosti ne mora biti trajan. Moguće je ponovno steći kontrolu i pronaći način za korak naprijed kako biste se ponovo osjećali sposobnim i stabilnim.

Razlozi za osjećaj preplavljenosti

Nekoliko faktora doprinosi osjećaju preplavljenosti i osjećaju da se ne nosite uspješno sa trenutnim izazovima. Nikada nije u pitanju samo jedan incident i nije samo jedan događaj uzrok osjećaju preplavljenosti, već je to niz stvari koje se vremenom nakupljaju.

Neki faktori koji doprinose osjećaju preplavljenosti mogu uključivati:

Fizičku iscrpljenost i mentalni umor

Dok spavanje možda nije na listi visokih prioriteta kada pokušavate biti superheroj i postići sve zadatke koji se od vas traže, ono je ključno za održavanje hemijske ravnoteže u mozgu i obnavljanja vaših vještina za suočavanje. Nedostatak sna, loša ishrana i fizička iscrpljenost svedoprinose tom osjećaju da jednostavno ne možete napraviti ni jedan jedini korak dalje.

Stres i pritisak

Ako ste iznenada stavljeni pod veliki stres, poput saznanja da je neko od vaših voljenih u bolnici, vaša sposobnost da se nosite sa okolinom postaje ugrožena. Rezultirajući stres i pritisak dovest će do vrste mentalnog sloma ako se na vrijeme ne izborite s tim.

Neuspjeh sistema i prijatelja

Teško je proći kroz život bez prijatelja i s malim ili ograničenim pristupom društvenim mrežama. Kada pronađete nekoga na koga možete računati (romantično ili na drugi način), očajni ste ako se nešto dogodi i kada se prekine taj odnos i ukloni njihovu podršku koja vas je držala. Napetost u odnosima je jedan od glavnih uzroka osjećaja preplavljenosti.

Obolijevanje i gubitak vremena također mogu ozbiljno povećati vašu stresnu reakciju. Biti odgovoran za mnoge koji ovise o vama također će uzrokovati ozbiljan stres i anksioznost.

Kada osjećaj preplavljenosti eskalira

Možda se pitate šta uzrokuje osjećaj preplavljenosti kada se pritisak na vas povećava. Naravno, vaši nivoi anksioznosti će se još više povećati, i borit ćete se sve više i više ako prestanete vjerovati životu. Ako ste osjetljiva osoba, možda ćete također doživjeti osjećaj preplavljenosti u odgovornostima za sve aspekte svog života. Oni koji su postali otporniji možda se čine kao da se bolje nose s životom s “koga briga” stavom, ali iznutra, anksioznost i dalje nagriza njihovu sposobnost da se nose sa stresom. Na kraju, svi imamo trenutke kada jednostavno osjećamo da nema puta naprijed, da tonemo, i da nismo uredu. I to je uredu. Uprkos onome što možda vjerujete, vi ste uredu (ili ćete biti).

Anksioznost će proći, očajanje se može umiriti, i vi ćete se nositi s tim. Ali imati vodič koji će vam pomoći da se nosite s osjećajem preplavljenosti će vas spasiti od ozbiljnog mentalnog stresa i traume.

7 koraka kako se nositi s osjećajem preplavljenosti u životu

Kada osjetite tu anksioznost i nezadovoljnost koja dolazi s osjećajem preplavljenosti, možete pomoći sebi da se vratite na pravi put i nosite teret koji imate (bez obzira koliko nemogućim se činio).

Ovi koraci će vam pružiti smjernice koje su vam potrebne:

1. Svjesno disanje

Kada se osjećate anksiozno, počinjete plitko disati, hvatajući dah, sumnjajući da uopšte ima dovoljno zraka za vas na svijetu. Ipak, dah je besplatan, uvijek prisutan, i neophodan za život. Ispravno disanje pomoći će vašem tijelu da se ohladi, vašem umu da se smiri, i da vam pruži pauzu dok se jasnoća ne vrati. Ako osjetite da počinjete brinuti i briga se pojačava dok ne počnete plitko disati, znate da je to osjećaj da niste uredu i da ste nekoliko sekundi od osjećaja preplavljenosti. Možete resetirati tajmer svojih emocija svjesnim disanjem.

Isprobajte ove dvije jednostavne vježbe disanja (svaka traje samo nekoliko sekundi).

– Disanje u kvadratu

Da biste se nosili s osjećajem preplavljenosti, mnogo pomaže da se usredotočite na disanje. Simetrija je odličan mentalni distraktor za korištenje. Jednostavno zatvorite oči kako biste isključili bilo kakve stresore iz vaše okoline. Zatim, ritmično dišite udišući kroz nos i izdišući kroz usta. Primijetite osvježavajući i umirujući osjećaj kada udišete i opuštajuću toplinu kada izdišete dok radite ovu vježbu.

Dok dišete, pratite ovo brojanje:

Udahnite brojeći od jedan do četiri. Pauzirajte na brojanje od jedan do četiri, zatim izdahnite brojeći od jedan do četiri, i pauzirajte još jednom na brojanje od jedan do četiri. Ponovite ovaj ciklus udisanja, pauze, izdisanja, pauze tri do šest puta. Nastavite disati normalno i duboko nakon ove aktivnosti dok nastavljate svoj dan, osjećajući se jače i vitalnije.

– Disanje: Osam-četiri-sedam

Još jedna odlična vježba disanja koja pomaže u smanjenju anksioznosti je polako i postepeno izdahnuti kroz usta brojeći do osam. Slijedite to udahom kroz nos u trajanju od jedan do četiri sekunde. Završite s pauzom od sedam sekundi. Ponovite ovu vježbu još dva puta za potpunu korist.

2. Pronađite razlog zašto

Sada kada je početni osjećaj preplavljenosti smiren, zapitajte se zašto ste se osjećali preplavljeno. Šta vas je tjeralo do krajnjih granica i remetilo vaš mentalni mir? Pronalaženjem razloga za svoju anksioznost, bolje ćete se moći nositi s njom i riješiti osnovni uzrok osjećaja preplavljenosti.

Razmislite o svojoj okolini, svom tjelesnom stanju, prijateljima, porodici, i pritiscima na poslu ili situacijama s kojima se suočavate. Pronađite uzrok svoje anksioznosti i moći ćete poduzeti korake kako biste uklonili negativan pritisak iz svog života.

3. Uredu je ne biti uredu

Priznajte svoje osjećaje borbe i negativnosti. Osjećaj preplavljenosti nije grijeh. Nije usmjeren protiv nekog zakona i NIJE znak slabosti. Ne morate se sramotiti zbog osjećaja da se ne nosite s tim. Niste sami – mnogi od nas se ne nose s tim u nekim trenucima svog života i također se osjećamo pritisnuti preko svojih mogućnosti suočavanja u tim trenucima.

Priznavajući da se ne osjećate dobro zbog trenutne situacije ili svoje sposobnosti da se nosite s njom, prvi je korak ka boljem upravljanju svojim svijetom i iskustvima. Priznajte da ste preplavljeni i da se borite. Prihvatanje da niste savršeni omogućit će vam lakše prihvatanje pomoći i bolje snalaženje u datoj situaciji.

4. Oslobodite se i reorganizujte

Kada pogledate osjećaj preplavljenosti bez emocija, primijetit ćete da je to gotovo kao postavljanje tegova na vagu. Imate X količinu vremena i vještina, ali s druge strane vage imate Y količinu stvari koje treba uraditi. Ako X ne može izbalansirati Y, onda se morate rasteretiti. Pravi izazov je pustiti stvari za koje osjećate da biste ih trebali odraditi. Ispitajte sve stvari koje radite i upravljate tokom dana, odlučite koje od njih apsolutno morate uraditi i prebacite one koje jednostavno ne možete više podnijeti na stranu. Pomicanje zadataka iz svog života koje donose samo negativnost, poput gledanja vijesti, može poboljšati vaše nivoe anksioznosti. Prijatelj vas možda zove svakodnevno da se ispuše, mentalno i emocionalno vas iscrpljujući. Iako želite biti tu za njih, vi jednostavno nemate kapaciteta to raditi svakodnevno. Razgovarajte s prijateljem da se ne osjećate dobro i da nemate vremena razgovarati s njima svakodnevno, ali da možete s njima izaći na čašu vina i pizzu petkom navečer i kafu nedjeljom popodne.

Naučite reći “ne” stvarima koje ne možete balansirati na vagama svojih životnih obaveza.

5. Odmaknite se

Osjećaj preplavljenosti nije trajno stanje. Kada mu date prostor i vrijeme da bude priznat, shvatite da osjećaj preplavljenosti nije nešto čega se treba bojati ili sramiti. Možete ga iskusiti u tom trenutku, a zatim se odlučiti odmaknuti od tog trenutka.

Tokom ovog perioda odmicanja od anksioznosti i stresa, možete koristiti svjesnost kako biste ponovno uravnotežili svoje vage. Iskoristite ovo vrijeme za meditaciju, vođenje dnevnika, korištenje pozitivnih afirmacija i izlazak iz uma kroz fizičku aktivnost.

6. Zabilježite osjećaj i pogledajte ga zapisanog crno na bijelo

Vođenje dnevnika moćan je alat za pronalaženje rješenja. Koristite svoj dnevnik kako biste zabilježili osjećaje koji vode do trenutka kada ste se osjećali preplavljeno. Detaljno opišite kako se osjećate tokom perioda preplavljenosti, a zatim počnite pisati što biste mogli uraditi ili kako biste mogli proći kroz to.

Kada pogledate te osjećaje crno na bijelo, lakše je ukloniti svoje emocije (koje su vjerovatno u haosu u ovom trenutku) i vidjeti što je potrebno uraditi kako biste izbjegli traumu koja blokira vaš put u životu.

7. Zamijenite osjećaj preplavljenosti nečim boljim

Biti odgovoran je nešto što ne možemo samo odbaciti, barem ne zauvijek. Međutim, možemo zamijeniti osjećaj zaglavljenosti i nesposobnosti da se nosimo s nečim boljim dok trenutak osjećaja preplavljenosti ne prođe. Razmislite o zamjeni osjećaja gorčine sa osmijehom i radom na nečemu što volite. Potrebno je samo nekoliko trenutaka da se hemikalije u vašem mozgu ponovno uravnoteže.

Slušanjem omiljene pjesme ili gledanjem videa slatkih mačaka na YouTubeu, možete dati svom mozgu hormonalni poticaj, osjećati se bolje i bolje se nositi s tim kada pjesma ili video završi.


Završne misli o osjećaju preplavljenosti životom

Suočavanje s pritiscima koji su na vama je izazov koji samo vi možete razumjeti. Možda se osjećate kao da ste sami u tome… ali niste. Svi se nosimo s nečim i to znači da veslamo u istom čamcu, i zajedno, mi možemo pobijediti u utrci.

Ali uredu je odmoriti vesla – uzeti dah, poslušati pjesmu, osloboditi se nepotrebnog tereta i odmaknuti se na trenutak kako biste se odmorili i oporavili. To će vam omogućiti da veslate dalje s obnovljenom energijom i pozitivnijim pogledom na život.

Autor: Sarah Kristenson

Preuzeto sa stranice: happierhuman.com