Rezolucije za početak Nove godine
Zašto ne biste započeli Novu godinu s odlukom da održavate mozak zdravim? Evo nekoliko savjeta kako da vaš mozak ostane u vrhunskom stanju.
- Počnite tako što ćete se obavezati da uvijek vežete sigurnosni pojas svaki put kada vozite ili se vozite u automobilu.
I ne zaboravite nositi kacigu svaki put kada vozite bicikl, snowboard ili skijate. Povrede mozga su teške (ili nemoguće) za sanirati nakon što se dese, pa je prevencija najbolja opcija. Sigurnosni pojasevi i kacige smanjuju rizik od ozbiljne povrede mozga u slučaju nesreće ili pada.
- Zatim, planirajte jesti uravnoteženu ishranu.
Vaša ishrana treba uključivati cjelovite žitarice, povrće, voće, mliječne proizvode ili druge namirnice bogate kalcijem, te meso/mahunarke. Vašem mozgu su potrebni razni vitamini, minerali i energija za pravilno funkcionisanje. Generalno, ako je hrana dobra za vaše srce, dobra je i za vaš mozak.
- Pokrenite se u 2025. godini. Učinite fizičku aktivnost dijelom svoje rutine.
Ukupno 150 minuta umjerene fizičke aktivnosti može smanjiti rizik od kognitivnog opadanja u kasnijem životu. Nova istraživanja (Samani i Heath, 2018) sugerišu da 10 minuta aerobne vježbe može imati kognitivne koristi. Većina nas je već planirala uključiti vježbanje u svoje novogodišnje odluke, pa evo još jednog razloga da to ostvarite ove godine. Naravno, posavjetujte se s ljekarom prije nego što započnete novi plan vježbanja.
- Na kraju, odlučite se za dovoljno sna svake noći.
Dobra higijena sna je neophodna kako biste tokom dana bili u najboljem izdanju. San je ključan za pamćenje, rješavanje problema, kreativnost i emocionalnu regulaciju. Nacionalna fondacija za san preporučuje da odrasli spavaju 7-9 sati svake noći. Tinejdžeri i djeca školskog uzrasta, redom, trebaju spavati 8-10 sati i 9-11 sati svake noći.
Uz ove jednostavne odluke, bit ćete na dobrom putu ka srećnoj, zdravoj i „pametnoj“ Novoj godini.
Autor: Eric H. Chudler, Ph.D. and Lise Johnson, Ph.D.
Izvor: psychologytoday.com