6 koraka do uspješne terapije

Autor: benzoix/freepik.com

Autor: Wendy Rose Gould

Preuzeto sa stranice: verywellmind.com

Odlučiti se za terapiju velika je prekretnica. Jer nakon što prođu mjeseci i godine i nakon uloženog napora da prepoznate probleme i ostvarite stvarne promjene, moći ćete prepoznati taj prvi korak kao jasnu prekretnicu u svom životu.

“Terapija je ključna za podršku mentalnom zdravlju bilo koje osobe,” napominje Allison Chase, dr. sci., CEDS. “Ona pruža priliku za stručnu podršku u obradi izazovnih i često preplavljujućih misli i osjećaja s kojima se neko može boriti, što često može rezultirati nezdravim i neprilagođenim ponašanjima.”

Nakon što ste donijeli odluku da započnete ovo putovanje, logično je da želite osigurati da izvučete maksimum iz svake sesije. U nastavku je šest načina kako možete izvući maksimum iz terapije.

1. Potražite stil terapije koji vama odgovara

Na isti način kao što se ne slažete prirodno sa svima koje sretnete, može proći neko vrijeme dok ne pronađete najbolji stil terapije i terapeuta za vas. Ali pronalaženje te osobe važan je dio putovanja i na kraju će vas postaviti na put uspjeha.

Zapravo, istraživanja su pokazala da pacijenti najviše profitiraju od terapije kada osjećaju istinsku povezanost s mentalnim zdravstvenim stručnjakom koji ih liječi.

• Započnite pisanjem onoga što tražite od terapeuta.

• Zatim istražujte obližnje terapeute čitajući njihove biografije i upoznajući se s njihovim terapeutskim pristupom.

• Nakon toga, zakažite besplatnu konsultaciju s bilo kim ko vam se najviše istakne.

“Možete iskoristiti konsultaciju da razumijete specijalnosti terapeuta, koje terapeutske modalitete koriste i može li njihov stil terapije koristiti vama,” savjetuje Leanna Stockard, LMFT.

Dok je pronalazak terapeuta koji odgovara vašim željama i potrebama vrlo važan, pronalaženje udobnosti i povjerenja u terapeuta kojeg odaberete također je ključno za pozitivan terapijski odnos.

2. Vodite računa o terminima sastanaka

Vrijeme neće uvijek biti savršeno, ali vaš terapeut bi trebao biti dostupan u terminima koji vama odgovaraju. Dr. Chase također napominje da biste trebali sebi omogućiti vrijeme za razumijevanje i obradu bilo kakvih izazovnih razgovora ili tema koje se pojave tokom sesije.

Pokušajte imati nekoliko sati nakon terapije bez poslovnih sastanaka ili privatnih obaveza kako biste mogli procesuirati ili ostati u emocionalnom trenutku rada koji je obavljen.
— ALLISON CHASE, PhD, CEDS

Također, imajte na umu da kada vrijeme ili lokacija postanu prepreka, to vas može odvratiti od dolaska na sesije koje su vam možda već izazovne za prisustvovanje. Možda ćete otkriti da je online terapija najpogodnija, a samim tim i najefikasnija za vas, ili ćete možda otkriti da vam 30-minutna vožnja daje vrijeme za procesuiranje prije nego se vratite zadacima koji vas čekaju kod kuće ili na poslu.

3. Dozvolite sebi da budete ranjivi

Dolazak na terapiju je nevjerovatan korak. Također je važno otvoriti se kada prođete kroz ta vrata kako biste izvukli maksimum iz svake terapijske sesije.

Dr. Chase kaže da ranjivost i iskrenost omogućavaju veću dubinu rada kako bi se pomoglo u upravljanju bilo kojim trenutnim izazovima mentalnog zdravlja. Budite iskreni sa svojim mislima i osjećajima, podijelite utjecajne događaje iz prošlosti i razgovarajte o prethodnim iskustvima terapije.

4. Budite otvoreni i postavite jasne ciljeve

Osvijestite što vas dovodi na terapiju i iskomunicirajte to sa svojim terapeutom. Dok terapeuti mogu pružiti uvid u to ko ste u stvari i pomoći vam postaviti ciljeve i raditi na njihovom ostvarivanju, ostaje ključno za vas, kao klijenta, da objasnite zašto ste tu i na čemu želite raditi.

Jedna od najučinkovitijih strategija je da ljudi naprave popis tema/motiva na kojima žele raditi tokom sesije kako ne bi bili uhvaćeni u sadržaju ili drami sedmice, već da umjesto toga naprave značajan napredak prema svojim ciljevima.

Istraživanja sugerišu da je psihoterapija učinkovitija kada klijenti postave jasno definisane ciljeve.

“Vaš terapeut može raditi s vama na razvoju strategija koje će vam pomoći da radite prema svojim ciljevima, a možda će vam čak zadati i domaću zadaću,” napominje Stockard. “Važno je pratiti ove strategije ili domaće zadaće kako biste mogli utvrditi hoće li vam te vještine dugoročno biti korisne.”

Dok ste na terapiji, ostanite iskreni prema sebi i stalno procjenjujte kako napredujete s vašim planom.

5. Održavajte realna očekivanja

Postavljanje ciljeva je korisno za izvlačenje maksimuma iz terapije, ali također je imperativ biti nježan prema sebi. U tom smislu, zadržite realna očekivanja za sebe tokom terapijskog procesa.

“Često prepoznajem dvije stvari kod svojih klijenata,” kaže Stockard. “Ili su razočarani što ne napreduju dovoljno brzo, ili uopšte ne vide svoj napredak.”

Preporučuje da terapiju okvirite na isti način kao i kada učite novu vještinu ili gradite mišiće. Počnite polako, prihvatite da će biti posrtanja putem i prepoznajte da je putovanje jednako važno kao i krajnji cilj.

6. Njegujte sebe nakon svake sesije

Terapija može promijeniti vaš život, ali neće uvijek biti poput šetnje parkom. Možda ćete napustiti sesiju osjećajući veliki teret emocija, otkriti bolne slijepe ulice koje nikada prije niste vidjeli i morati obaviti težak posao.

Odvojite vrijeme za sebe nakon sesije da obradite svoje zaključke, da se emocionalno brinete o sebi ili da radite nešto što volite.
— LEANNA STOCKARD, LMFT

Budite nježni prema sebi tokom cijelog procesa i osigurajte da uzimate vrijeme nakon (i između) svake terapijske sesije da nahranite svoj um i duh.


Riječ za kraj od Verywella

Svaki dan doživljavamo izazovne situacije, negativne misli i složene emocije. Rad s pravim terapeutom može vam pomoći da prepoznate vještine suočavanja koje vam odmažu, umjesto da vam pomažu da ih prevladate s ljubaznošću prema sebi i drugima. Također vam mogu pomoći da pronađete nove i bolje načine prilagođavanja i rasta. Ostanite na pravom putu, budite ranjivi i budite blagi i prema sebi.